مقالات

دکوراسیون نئوکلاسیک | ایده‌های جذاب این سبک دکوراسیون در منزل

برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل سبک‌های متفاوتی وجود دارد که به طور معمول با توجه به سلیقه صاحب خانه، هر یک از آن‌ها انتخاب می‌شوند. هر یک از سبک‌ها المان‌های مخصوص به خود را دارند و طراحی و الگوی آن‌ها متفاوت است. یکی از سبک‌های پرطرفدار دکوراسیون داخلی منزل ، سبک نئوکلاسیک می‌باشد که در آن تقارن میان المان‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین نوع قرارگیری المان‌ها در این سبک با سبک‌های دیگر متفاوت است. با ما همراه باشید تا با سبک دکوراسیون نئوکلاسیک آشنا شویم.

دکوراسیون نئوکلاسیک

منظور از طراحی دکوراسیون نئوکلاسیک چیست؟

در پاسخ به این وسایل که طراحی نئوکلاسیک چیست ، باید به تاریخچه مختصر آن رجوع کنیم. سبک دکوراسیون نئوکلاسیک یکی از محبوب‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود که برای اولین‌ بار در قرن 18 میلادی به کار برده شد. باید بدانید که در آن دوره زمانی، هنرمندان و فیلسوفان شروع به تغییرات بزرگی کردند و به سمت تفکر عقلانی و اعتدال منعطف شدند. از همین رو هر چیزی که در زندگی انسان‌ها وجود داشت، شروع به تغییرات اساسی کرد.

مطالعه بیشتر : شما میتوانید برای دریافت ایده و اطلاعات بیشتر مطالب مربوط به سبک دکوراسیون مینیمال چیست و چه اصولی داردرا در وب سایت مطالعه کنید .

طراحی نئوکلاسیک چیست

طراحی دکوراسیون داخلی نیز از با تغییرات زیادی همراه بود؛ به‌طوری‌که تزئینات بیش از حد جای خود را به تقارن و طرح‌ های کم‌رنگ داد. از همین رو در سبک نوین دکوراسیون نئوکلاسیک، جزئیاتی که کمتر جنبه تزئینی و معماری دارند، مانند ستون‌ها و قرنیزها، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

المان‌های اساسی در سبک طراحی نئوکلاسیک

المان‌های اساسی در سبک نئوکلاسیک

در سبک دکوراسیون نئوکلاسیک ، از المان‌های سنتی و کلاسیک به همراه المان‌های مدرن و معاصر استفاده می‌شود. باید بدانید که این سبک ویژگی‌های خاص خود را دارد؛ بنابراین اگر به دنبال اجرای چنین دکوراسیونی هستید باید با این ویژگی‌ها آشنایی داشته باشید.

برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های سبک نئوکلاسیک شامل موارد زیر می‌شوند:
• اهمیت خطوط افقی و عمودی در طراحی دکوراسیون
• نوع مبلمان و آثار هنری بسیار زیاد
• تقارن در چیدمان المان‌ها و استفاده از عناصر تزئینی هندسی
• جزئیات ظریف در سبک معماری کلاسیک
• تکیه بر مینیمالیسم برای چیدمان المان‌ها و مبلمان
• افزایش نور محیط با استفاده از پنجره‌ها و آینه‌های بزرگ

سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

به غیر از ویژگی‌ها ذکر شده، المان‌های سبک نئوکلاسیک نیز باید بررسی شوند. چرا که نوع قرارگیری و استفاده از المان‌ها در این سبک بسیار متفاوت است. از جمله مهم‌ترین المان‌ها در این سبک نوین می‌توان به مواردی مانند رنگ، پوشش پنجره‌ها، مبلمان، اکسسوری‌ها، الگوها، جزئیات، نوع آینه و فرش، تقارن و مقیاس عناصر موجود در طراحی نئوکلاسیک دکوراسیون منزل اشاره کرد.

طراحی نئوکلاسیک دکوراسیون

در سبک دکوراسیون نئوکلاسیک رنگ چه نقشی دارد؟

در چیدمان منزل به سبک نئوکلاسیک ، تونالیته رنگی اهمیت بسیار زیادی دارد. باید بدانید که در این سبک دکوراسیون رنگ‌هایی مانند خاکستری، آبی، سبز و زرد کم‌رنگ معمولا با دو رنگ کرم و سفید هماهنگ می‌شوند. معمولا کنتراست طرح‌ها در دکور نئوکلاسیک بسیار پایین است؛ البته این طرح‌ها سایه‌های برجسته به رنگ‌های مشکی، نقره‌ای و طلایی دارند. به این ترتیب عناصر طراحی و پرداخت‌ها بیشتر دیده می‌شوند و جذابیت بیشتری خواهند داشت.

چیدمان منزل به سبک نئوکلاسیک

نوع پوشش پنجره‌ها در سبک نئوکلاسیک

در دکوراسیون خانه به سبک نئوکلاسیک از ویژگی‌های معماری استفاده زیادی می‌شود. در واقع در این سبک سقف‌ها و پنجره‌ها بسیار بلند هستند؛ از همین رو باید از پرده‌های بلند برای پوشش پنجره‌ها استفاده شود. وجود پرده هم گرمای محیط را افزایش می‌دهد و هم روی نسبت و مقیاس المان‌ها در این سبک نوین تاثیر زیادی می‌گذراند.

به طور معمول در این سبک دکوراسیون ، پرده‌ها باید از سقف تا کف نصب شوند و تا روی زمین امتداد داشته باشند. بهتر است برای پرده‌ها از پارچه‌های سنگین مانند ابریشم، ابریشم مصنوعی، مخمل و کتان استفاده شود. همچنین برای بیشتر دیده شدن تقارن در این سبک دکوراسیون، باید از پرده‌های کاملا قرینه استفاده کنید.

مبلمان و اکسسوری‌های مورد استفاده در سبک نئوکلاسیک

در دکوراسیون سبک نئوکلاسیک معمولا فضا حالت مجلل دارد، اما عناصر به کار رفته در آن، اقلام غیر مجلل هستند. در واقع این سبک دکوراسیون نوعی سبک متعادل است که در آن تنها با اضافه کردن برخی عناصر ارزشمند، تعادل ایجاد می‌شود و فضا به شکل زیبایی آرام و ظریف خواهد شد.

از جمله عناصر مورد استفاده در این سبک از دکوراسیون داخلی می‌توان به ظروف چینی، گلدان‌ها، سرویس مبل کلاسیک ، مجسمه‌ها و آینه‌ها اشاره کرد. البته در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی منزل باید توجه ویژه‌ای به عناصر انتخابی داشته باشید. در واقع باید عناصری انتخاب شوند که هم فضا را جذاب‌تر کرده و هم به ارزش آن اضافه کند.

دکوراسیون سبک نئوکلاسیک

الگوها و جزئیات در سبک دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک

تزئینات در سبک دکوراسیون نئوکلاسیک حالتی متواضع و باوقار دارند، از همین رو می‌توان در اجرای این سبک از الگوهای خاص استفاده کرد. به عنوان مثال در این سبک دکوراسیون، مواردی مانند فرش، ظروف و کوسن‌ها برای ایجاد الگوهای خاص و شیک گزینه‌هایی ایده‌آل هستند.

شما می‌توانید از الگوهای پرپیچ‌ و خم یا الگوهای جفتی و متقارن استفاده کنید. جزئیات در این سبک اهمیت بسیار زیادی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به دیوارها و پنجره‌های بلند، فضاهای بزرگ در خانه و ستون‌هایی با طراحی‌های خاص اشاره کرد. همچنین عناصری مانند کف‌پوش‌های چوبی یا مرمری می‌توانند به ظاهری منحصربه‌فرد در فضا ایجاد کنند.

مدل آینه و فرش مورد استفاده در سبک نئوکلاسیک

آینه‌ها معمولا در سبک دکوراسیون نئوکلاسیک ، دو نقش بسیار مهم را ایفا می‌کنند. آینه‌ها نوعی المان ظریف و پیچیده در دکوراسیون به شمار می‌آید. از طرفی دیگر، با قرار دادن چند آینه در دکوراسیون داخلی منزل، می‌توان هم تقارن بیشتری در فاضا ایجاد کرد و هم نور محیط را افزایش داد.

فرش‌ها نیز در ایجاد محیط گرم در فضای منزل نقش مهمی ایفا می‌کنند. همچنین در افزایش زیبایی و دیده شدن بیشتر المان‌های این سبک دکوراسیون تاثیرگذار هستند. به عنوان مثال استفاده از فرش‌های گرد می‌تواند در تاثیرگذاری طراحی دکوراسیون به این سبک نوین موثر باشد.

با سبک دکوراسیون نئوکلاسیک، خانه‌ای با محیط جذاب داشته باشید

سبک دکوراسیون نئوکلاسیک معمولا بر اساس تقارن عناصر موجود در فضا اجرا می‌شود. این سبک دکوراسیون داخلی معمولا حالت رسمی دارد و در عین حال فضای آن آرامش‌بخش است. در این سبک از دکوراسیون به طور معمولا از آیتم‌های دکوراتیوم مانند پرده‌های بلند و مبلمان متقارن برای بزرگ جلوه دادن محیط استفاده می‌شود. برای اجرای این سبک از دکوراسیون داخلی در منزل خود حتما باید با نکات و ویژگی‌های آن آشنایی داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا